fbInstagram

И ПАРАГЛАЈДЕРИСТИ ЗЛАТНИ

Zeljko Ovuka na postolju

Жељко Овука из Београда победник је Предевропског шампионата у параглајдингу у дисциплини прелет, који се одржало претходне недеље у македонском граду Крушеву. Након четири трке и укупно прелетених 175км, без моторног погона, само уз помоћ ветрова, успео је да иза себе остави 81 пилота из 21 земље. Други најбоље пласирани пилот из Србије, био је Предраг Дудућ из Рашке који је освојио пето место на овом изузетно важном такмичењу које је заправо увод у Европски шампионат који ће се на истом месту одржати наредне године. Између два српска пилота, пласирали су се Виктор Сибирцев из Израела, освојивши друго место и Милан Шокац из Мађарске који је освојио треће место.

- Ово је изузетан резултат за целокупни српски параглајдинг, не само за мене лично, јер је ово у ствари тест такмичење за Европско првенство, које ће се идуће године овде одржати. Посебно бих истакао и резултат Предрага Дудића који је у оваквој конкуренцији, са мало лошијим параглајдером освојио врло високо место. Овај успех није дошао преко ноћи, већ великим радом и уз подршком Министарства омладине и спорта и Спортског савеза Србије. Све то даје нам оправдане аргументе да се идуће године надамо високим резултатима. – изјавио је Овука након победе.

Екипу наших такмичара чинило је 16 пилота из целе Србије од којих и једна девојка. Најбољи пилоти параглајдера из Београда, Чачка, Рашке, Ваљева, Крушевца, Косовске Митровице, Пожаревца, Земуна, Вршца и Бања Луке, достојно су представљали своју земљу на овом престижном такмичењу.

Организатори такмичења били су Ваздухопловни савез Македоније и локални параглајдинг клубови из Прилепа и Крушева уз подршку Међународне ваздухопловне федерације. Бодови са овог такмичења убрајају се у међународну ранг листу пилота параглајдера на којој Србија тренутно заузима 23. место. Након обрачунавања резултата и са овог такмичења, очекује се побољшање пласмана.

Наредно окупљање пилота параглајдера из Србије који се такмиче у дисциплини прелет, заказано је за 11. јул у Новој Горици (Словенија), где ће Ваздухопловни савези Словеније и Србије, организовати заједничко државно првенство.